1. Monitorul Oficial al României, 10 iunie 1942

O decizie a Ministerului Afacerilor Interne privind o împărțire administrativă mai rațională a județelor pe plăși, având criterii economice, administrative și geografice.  Comunele Posești, Râncezi și Târlești faceau parte din Plasa Vălenii de Munte.

2. Monitorul Oficial al României, 12 decembrie 1942

Decizie a Ministerului Educației Naționale prin care se acordă gradația de merit în învățământul primar.

La școala din Târlești, această distincție este primită de către învățătorul Păun M. Pavel.

3. Monitorul Oficial al României, 5 iunie 1947

Decizie a Ministerului Industriei și Comerțului cu privire la înființarea și funcționarea de centre pentru colectarea lânei. În Posești, acestă activitate urma să fie îndeplinită de către Cooperativa “Zeletinul”, subordonată Federalei “Prahoveanca” din Ploiești. Prin înființarea acestor cooperative se puneau bazele colectivizării comuniste în România.

2 thoughts on “Mențiuni în Monitorul Oficial al României (II)

1. Va multumim pentru impartasirea unor informatii excelente. Site-ul tau este foarte misto. Sunt impresionat de detaliile pe care le ai pe acest blog. Dezvaluie cat de frumos percepi acest subiect. Marcat aceasta pagina web, va reveni pentru articole suplimentare. Tu, amice, ROCK! Am gasit doar informatiile pe care le-am cautat deja peste tot si pur si simplu nu am putut gasi. Ce site grozav.